Gmina Gidle
sobota 24 lutego 2018 r., imieniny obchodzą: Macieja, Marka
BIP

Strona główna » Aktualności » Podsumowanie Roku Reymonta

Podsumowanie Roku Reymonta

wielkość tekstu:A | A | A

Sejmik Województwa Łódzkiego w 150. Rocznicę urodzin Władysława Stanisława Reymonta rok 2017 ustanowił Rokiem Reymonta. Z tej właśnie okazji 23 listopada 2017r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Tuszynie odbyło się uroczyste podsumowanie Obchodów Roku Władysława Stanisława Reymonta. 

Jak wiemy Gidle są kolebką rodu Rejmentów, mieszkali tu bowiem przodkowie pisarza – dziadek Walenty Rejment związany z zarządzaniem dobrami klasztoru Dominikanów, ojciec Józef Rejment (1832-1904) spedził tu młodość ucząc się gry na skrzypcach i organach.Władysław Stanisław Reymont po niepowodzeniach życiowych w 1893 roku złożył prośbę o przyjęcie do klasztoru w Gidlach do księdza Świtalskiego, ale niestety młody pisarz nie spełniał wymogów formalnych.

Jedną z  niespodzianek  na wczorajszej uroczystości było spotkanie z Emilią Krakowską , odtwórczynią roli Jagny w ekranizacji „Chłopów”.

Wójt Janusz Pachulski odebrał podziękowanie dla Gminy Gidle za aktywny udział i zaangażowanie na rzecz organizacji Roku Władysława Stanisława Reymonta w województwie łódzkim  oraz popularyzację twórczości i postaci Polskiego Noblisty.

czytano: 275 razy

źródło: gidle.pl

data dodania: 24 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

ePUAP Elektroniczna Skrzynka Podawcza Baza Firm Księga gości

Gmina Gidle położona jest na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w południowej ...

więcej

Czy załatwiał(a) Pan/Pani sprawę w Urzędzie korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej?

  • 16.7%
  • 83.3%
więcejarchiwum ankiet
e-kartki
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Ekologia Gidle Powiat Radomszczański Inwestycje Gminne dozynki Projekty Unijne dominikanie Gospodarka Gmina Urząd Gminy Władze Gminy Samorząd
Witamy Państwa na oficjalnym portalu internetowym Gminy Gidle. Portal prezentuje informacje o gminie, władze, dane statystyczne, gospodarka, baza socjalna, rozrywka i rekreacja, oferta, zdjęcia.